منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

صورت های مالی قسمت ۳

سرمایه گذاری در اوراق بهادار بلندمدت (برخی به ارزش بازار)

 

طبق استاندارد شماره ۱۱۵ از هیأت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) ارزش برخی از سرمایه گذاری ها در اوراق قرضه و سایر اوراق بدهی را به قیمت بازار تعیین می کنند. این نوع سرمایه گذاری ها در دو گروه قرار می گیرند:

۱)  سرمایه گذاری در اوراق بهادار که دارای بازار فعال هستند. این سرمایه گذاری را به قیمت بازار ثبت و گزارش می کنند و سود یا زیان غیرعملیاتی تحقق نیافته را در صورت سود و زیان (همراه با بهره) گزارش می نمایند.

۲) سرمایه گذاری در اوراق بهادار آماده فروش (این دسته از اوراق بهادار دارای بازار فعال نیستند،‌ ولی احتمال دارد شرکت اوراق بهادار را پیش از سررسید به فروش برساند). ارزش این دسته از اوراق بهادار هم به قیمت بازار گزارش می شود، ولی سود یا زیان غیرعملیاتی تحقق نیافته را در خارج از صورت سود و زیان به صورت بخشی از سایر سودهای جامع (اغلب در صورت حقوق صاحبان سهام) گزارش می کنند و بهره را در صورت سود و زیان گزارش می نمایند.

۳) سرمایه گذاری در اوراق بهاداری که تا سررسید نگهداری می شوند. ارزش این دسته از اوراق بهادار را بر مبنای بهای تمام شده تاریخی گزارش می نمایند، بدون گزارش کردن سود یا زیان غیرعملیاتی تحقق نیافته، ولی بهره را در صورت سود و زیان گزارش می نمایند. قیمت بازار این نوع اوراق بهادار را در یادداشت پیوست ترازنامه گزارش می کنند.

شکل-های-صورت-مالی-قسمت-3-تابان-خرد2

سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت ها (برخی به قیمت بازار)

 

این نوع سرمایه گذاری ها را در سه گروه قرار می دهند.

۱) خرید تعدادی سهم شرکت دیگری و به دست آوردن مالکیت کمتر از ۲۰ درصد کل ارزش شرکت. این سرمایه گذاری را به یکی از سه روش زیر گزارش می کنند:

با هدف معامله در بازار فعال نگهداری می شوند، اوراق بهادار آماده فروش یا اوراق بهاداری که تا سررسید نگهداری می شوند. این سهام (متعلق به شرکت های دیگر را که شرکت خریده است) همانند  اوراق قرضه ای را که شرکت خریدار در یکی از گروه های مشخص قرار می دهد، گزارش می شوند.

۲) خرید ۲۰ درصد تا ۵۰ درصد سهام شرکت دیگری. این نوع سرمایه گذاری را به روش ارزش ویژه گزارش می کنند. در اجرای روش ارزش ویژه سرمایه گذاری را به بهای تمام شده گزارش می کنند، ولی ارزش دفتری این اقلام بر مبنای سود هر سهم گزارش شده به وسیله شرکت فرعی افزایش و بر مبنای سود نقدی پرداختی به وسیله شرکت فرعی و حذف بخشی یا تمام سرقفلی خریداری شده، کاهش می یابد. سود هر سهم شرکت فرعی (منهای سرقفلی حذف شده) را در صورت سود و زیان گزارش می کنند.

۳) خرید بیش از ۵۰ درصد سهام شرکت دیگری. صورت های مالی واحد تجاری اصلی و شرکت فرعی به صورت تلفیقی ارائه می شوند، (البته پس از حذف معامله های بین دو شرکت و کاهش دادن خالص دارائی ها به مبلغی برابر با بهره پرداختی به وسیله واحد فرعی (در ترازنامه) و گزارش کردن سود خالص (در صورت سود و زیان)

 


جهت مطالعه قسمت قبلی اینجــــــــــا کلیک کنید


 

0 پاسخ به "صورت های مالی قسمت 3"

ارسال یک پیغام

 
خيابان مطهری- خيابان کوه نور- بن بست دوم- پلاک 16- کدپستی: 1587634811
86043101-5 (21)
88550896

مجوز ها و گواهی نامه ها

logo-samandehi
۱۳۹۵ - کلیه حقوق متعلق به شرکت تابان خرد است
X