منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

سوئیفت چیست و این سیستم بین بانکی بین المللی چه مزایایی دارد؟

سوئیفت، یک شبکه بین المللی ارتباط مالی بین بانکی است که تسهیلات و خدماتی ویژه ای را از طریق مراکز رایانه ای در سراسر دنیا ارائه می دهد. سیستم بین بانکی سوئیفت در نهم ماه می سال 1977 با عضویت 518 بانک از 23 کشور با ارسال پنج هزار پیام در اولین روز راه اندازی شد.

مرکز سوئیفت(The Society For Worldwide Interbank Financial Telecopmmunication) در کشور بلژیک است و به صورت مؤسسه و به شکل تعاونی فعالیت می  کند. بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم، به ویژه در اواخر دهه ۱۹۵۰، تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد. همزمان با آن، حجم عملیات جهانی بین ‌بانکی گسترش یافت. لیکن رعایت نکردن استانداردهای جهانی در محاوره  های بین‌بانکی باعث آشفتگی در پرداخت  های جهانی و افزایش هزینه  های بانکی شده بود.

در ابتدای دهه ۱۹۶۰ حدود ۶۰ بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی به این فکر افتادند که چگونه می-توان پیام  های بین‌بانکی را به نحوی طرح  ریزی و استاندارد کرد که اتوماسیون سامانه بانکی بین  المللی را به همراه داشته باشد. در دسامبر سال ۱۹۶۷ هفت بانک طراز اول کشورهای آمریکا، اتریش، انگلستان، دانمارک، سوییس، فرانسه و هلند مطالعه را شروع و در سال ۱۹۷۱، ۷۳ بانک از این کشورها هزینه مطالعه را تقبل کردند. این مطالعه به همت گروهی از متخصصان یک سال طول کشید و نتایج این تحول بانکداری آن در سال ۱۹۷۲ ارائه شد. در نهایت در ماه می ۱۹۷۳ سوئیفت با عضویت ۲۳۹ بانک از ۱۵ کشور در شهر La Hulpe در نزدیکی بروکسل پایتخت کشور بلژیک تأسیس شد.

چهار سال طول کشید تا مرحله  های قانونی راه  اندازی سوئیفت، خرید تجهیزات و نصب و راه  اندازی انجام بگیرد که در نهایت سیستم بین بانکی سوئیفت در نهم ماه می سال ۱۹۷۷ با عضویت ۵۱۸ بانک از ۲۳ کشور با ارسال پنج هزار پیام در اولین روز راه  اندازی شد. در شروع راه  اندازی پیش  بینی می  شد حداکثر روزانه ۳۰۰ هزار پیام از طریق این شبکه ارسال شود ( هر ۳۲۵ کاراکتر یک پیام سوئیفت را تشکیل می  دهد) ولی امروز بعد از گذشت چند دهه می  بینیم که تعدد پیام  ها با سرعت بالایی در سیستم بانکداری در حال افزایش است.

سوئیفت، یک شبکه بین  المللی ارتباط مالی بین  بانکی است که تسهیلات و خدماتی ویژه  ای را از طریق مراکز رایانه  ای در سراسر دنیا ارائه می  دهد، سامانه بانکی مزبور به صورت چند کاربره می  باشد و مؤسسه آن به صورت شرکت تعاونی اداره می  شود و بانک  های عضو، در آن، دارای سهام بوده و در سود مؤسسه سهیم هستند.

بنا بر تعریف دیگر، سوئیفت شبکه  ای است که در حال حاضر پیغام  های مالی میان اعضاء و کاربران دیگر در ۱۶۳ کشور را انتقال می  دهد. از طریق بانک ها و مؤسساتی که از سوئیفت استفاده می  کنند افراد می  توانند پرداخت  های خود را انجام دهند. ارسال پیغام  های سوئیفت می  تواند جزئیات قراردادهای منعقده بین دو کاربر را تأیید کند و یا تبدیل ارزهای خارجی را انجام دهد. این شبکه را می  توان به عنوان یک جایگزین برای سپرده داخل بانکی به حساب آورد.

سوئیفت راه مطمئنی برای تبادل انواع پیغام  ها، سفارش خرید، فروش، رساندن راهنمایی  هایی جهت نحوه تحویل، ارسال یا موارد مشابه می  باشد. هدف نخستین از ایجاد شبکه بین بانکی سوئیفت جایگزینی، روش  های ارتباطی غیراستاندارد کاغذی و یا انتقال پیام از طریق تلکس در سطح جهانی، با یک روش استاندارد جهانی بود. سیستم بین بانکی سوئیفت، از بدو راه  اندازی تا به حال دچار تحول اساسی در روش  ها و مکانیزم  های مورد استفاده خود گردیده است.

مزیت  های سوئیفت برای نظام بانکداری

رشد چشمگیر سوئیفت در نظام جهانی بانکداری، مرهون دارا بودن مزایای فراوان این سامانه برای بهره  گیران در تسویه معامله  های جهانی است که مهم  ترین آن  ها به شرح زیر است:

استاندارد بودن سوییفت

این  سامانه بانکی به نحوی طرح  ریزی شده است که با ارسال پیام از طریق شبکه سوئیفت، امکان برقراری ارتباط بین رایانه  های دو بانک و انجام تمامی مراحل حسابداری از قبیل عملیات بستانکاری و بدهکار کردن حساب  های مربوط، تهیه صورت   حساب و صورت مغایرت بدون دخالت نیروی انسانی در هر بانک امکان  پذیر بوده و روز کاری بعد تمامی اقدام باز حساب  های ارزی مشخص و امکان رفع مغایرت  ها در بانک ها به طور سریع فراهم خواهد بود. انجام این‌گونه عملیات به صورت سنتی (دستی) در سیستم بانکداری با چند ماه تأخیر استخراج می  شود. از طرفی در سوئیفت، پیام  های بانکی استاندارد هستند و برای هر نوع امور بانکی یک پیام مشخص و تعریف شده است و تمامی بانک  های عضو سوئیفت ملزم هستند برای مخابره پیام از فرمت خاص استفاده کنند. هم چنین تمامی ارزها در سامانه سوئیفت استاندارد و جهانی هستند. پس می  توان گفت مزایای استاندارد بودن عبارت‌اند از:

الف) جلوگیری از سلیقه  ای عمل کردن افراد در تنظیم متن پیام  های بانکی.

ب) شناسایی سریع پیام  ها.

ج) جلوگیری از تلف شدن وقت در تنظیم متن پیام  های بانکی.

د) سرعت بخشیدن به تنظیم متن پیام  های بانکی.

در استانداردسازی پیام  های بین  بانکی برای سهولت کار و ایجاد نشدن استانداردهای جدید، سوئیفت، استانداردهایی را که مؤسسه  های جهانی مانند ISDA، ICC، ISO، ابداع کرده بودند، پذیرفت و برای مواردی که استانداردی وجود نداشت، استانداردهای جدید تهیه کرده است.


این مقاله را هم می توانید مطالعه کنید:
 ریسک بانکداری: مروری بر  انواع ریسک در بانکداری الکترونیک

قابلیت اطمینان سوییفت

طراحی سامانه بین بانکی سوئیفت به نحوی بوده که درصد اشتباه در آن بسیار اندک است و در صورتی که مشخصه پیام به طور صحیح و مطابق با استانداردها تنظیم نشود، سامانه از قبول آن خودداری می  کند. سوئیفت ادعا می  کند که در حدود ۹۹/۹۹ درصد قابل‌اطمینان است. علت وجودی این ادعا مفقود نشدن یک پیام سوئیفتی از اول راه  اندازی در این شبکه بین بانکی است. بنابراین با حجم زیاد پیام  های بانکی قابلیت اطمینان به سامانه نزدیک به صد در صد است.

امنیت سوییفت

پیام  های بانکی مبادله  شده به صورت خودکار مخابره می  شوند و متن پیام  ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و نامفهوم است و دسترسی به پیام  ها توسط افراد غیرمجاز میسر نیست. از نظر امنیتی در مقایسه با تلکس مزایای زیر را می  توان برشمرد:

الف) در سامانه رمزدهی تلکس چهار یا پنج عامل از قبیل بانک دریافت  کننده، تاریخ ارسال پیام، شماره ردیف پیام، مبلغ و نوع ارز در محاسبه رمز به کار برده می  شود. از این رو زمانی که پیام رمزداری در اختیار مشتری قرار می  گیرد، رمز را محو می  کند تا مشتری نتواند رمز را کشف کند، زیرا اگر کسی تا حدودی به علم ریاضی آشنا باشد، با در دست داشتن چندین پیام رمزدار مبادله-شده بین دو بانک قادر به کشف رمز خواهد بود، ولی در سوئیفت ابتدا باید کلید رمز سوئیفت بین دو بانک  رد و بدل شده باشد و رمز با به‌کارگیری یک الگوریتم پیچیده ریاضی که تمامی حروف پیام از آغاز تا پایان در محاسبه رمز به کار گرفته می  شوند، محاسبه و به پیام اضافه می  کند و در مقصد سامانه رمز را کنترل و در صورت صحت تأیید می  کند. به عبارتی، عمل رمزدهی و کشف رمز به صورت خودکار به وسیله سامانه انجام می  گیرد. علاوه بر رمز یادشده، رمز دیگری نیز به وسیله سوئیفت به پیام اضافه می  شود و نشان  دهندۀ این است که پیام تحویل شده به طور کامل مطابق با پیام دریافتی بوده است.

ب) با استفاده از دستگاهی به نام Encriptor در سایت سوئیفت مبداء پیام به هم ریخته و از حالت خوانا بودن آن خارج می  شود و در شبکه مخابراتی جهانی قرار می  گیرد و هیچ کس، حتی اگر بتواند به پیام سوئیفتی دسترسی داشته باشد، قادر به خواندن یا تغییر در پیام نخواهد بود و فقط در سایت سوئیفت، مقصد پیام به وسیله دستگاه دیگری به نام Decriptor به طور منظم اولیه، که قابل خواندن به وسیله پایانه باشد، در می  آید. در صورتی که در تلکس، به این صورت نبوده و اگر منبعی به خطوط مخابراتی دسترسی یابد، پیام قابل خواندن و تغییر دادن است. سامانه فقط توسط افراد مجاز در حدود اختیارهای تعیین  شده قابل بهره  برداری است. به عبارتی ورود به سامانه و تقسیم وظایف کاربران توسط دو مسئول بانک که کلید اصلی توسط سوئیفت در اختیارشان قرار گرفته است، اجازه ورود به سامانه و تعیین یک قسمت از دو قسمت کلید رمز کاربران را دارند. کاربران بانکی با دریافت هر دو قسمت کلید رمز منحصر به فرد از این مسئولان و قرار دادن آن در کنار هم اجازه ورود به شبکه سوئیفت و کار با آن را در حد اختیارهای تعیین  شده، خواهند داشت. کلید رمز کاربر همانند امضای او است. به منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی اگر رمز کاربری غلط وارد شود، سامانه برای آن کاربر قفل می  شود و حداقل هر سه ماه یک بار کاربران اجبار به تغییر رمز خود دارند.


این مقاله را هم می توانید مطالعه کنید:
 لزوم توجه به ریسک های صنعت بانکداری و بانکداری الکترونیک

سرعت سوییفت

سرعت انتقال پیام در سامانه سوئیفت بسیار بالا است. ارسال پیام چند ثانیه بیش  تر طول نمی  کشد و به محض ارسال آن از طریق شبکه سوئیفت توسط آخرین امضای مجاز، خیلی زود پیام تحویل سوئیفت می  شود، ولی در تلکس این امر به سادگی ممکن نیست و در مواقعی که خط اشغال باشد، شاید ساعت  ها طول بکشد. سوئیفت با دریافت پیام، مسئولیت تحویل فوری پیام به دریافت  کننده را به عهده دارد و در صورتی که در ساعات کاری دریافت  کننده پیام، بنا به علت  های خارج از کنترل سوئیفت، امکان تحویل پیام با یازده مراجعه به دریافت  کننده در عرض ۵/۱ ساعت فراهم نباشد، پیام را به ارسال  کننده عودت می  دهد. مقررات سوئیفت اعلام می  دارد هر عضو شبکه سوئیفت باید دست کم در روزهای کاری هشت ساعت آمادگی دریافت پیام را داشته باشد و اگر مقررات را زیر پا گذاشت، باید به سوئیفت پاسخگو باشد.

هزینه مخابره پیام در سیستم بین بانکی سوییفت

هزینه مخابره پیام از طریق سامانه سوئیفت در مقایسه با سایر سامانه  ها کمتر است و به صورت کاراکتری مورد محاسبه قرار می  گیرد. هر چه تعداد پیام ارسالی استفاده  کنندگان بیش  تر شود، هزینه هر پیام ارزان  تر می  شود. در ضمن کارمزد دریافتی کارگزاران برای اجرای پیام  های سوئیفتی و تلکس متفاوت است و به طور تقریبی کارمزد اجرای یک پیام سوئیفتی با توجه به این که نیاز به نیروی انسانی ندارد و توسط رایانه خوانده و اجرا می  شود، بین یک دوم تا یک سوم کارمزد اجرای یک پیام تلکسی که نیروی انسانی می  باید آن را اجرا کند، است.

قابلیت دستیابی در سیستم بین بانکی سوییفت

سامانه سوئیفت به صورت شبانه  روزی و بدون تعطیلی خدمات ارائه می  دهد. به این معنی که در هر زمان و مقطعی تنظیم پیام و ارسال آن برای کارگزار امکان  پذیر است. پس به طور کلی سوئیفت در تمامی ۳۶۵ روز سال و تمامی ۲۴ ساعت شبانه  روز قابل‌دسترسی و مبادله پیام امکان  پذیر است.

1 پاسخ به "سوئیفت چیست و این سیستم بین بانکی بین المللی چه مزایایی دارد؟"

ارسال یک پیغام

 
خيابان مطهری- خيابان کوه نور- بن بست دوم- پلاک 16- کدپستی: 1587634811
86043101-5 (21)
88550896

مجوز ها و گواهی نامه ها

logo-samandehi
۱۳۹۵ - کلیه حقوق متعلق به شرکت تابان خرد است
X