منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

تعیین ارزش واقعی شرکت بر مبنای اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی

 

 

در بحث از اصول اساسی که باید در تجزیه و تحلیل صورت های مالی به کار برد، در پست پیشین گفته شد که برای تعیین ارزش واقعی شرکت تحلیل گر باید از دانسته ها (اطلاعات) خود استفاده کند و مبنای محاسبه را بر پایه حدس و گمان (پیش بینی ها) نگذارد. تحلیل گر بیشتر اطلاعات خود را از مجرای صورت های مالی به دست می آورد، ازاین رو می توان گفت: برای تعیین ارزش واقعی شرکت باید از اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی استفاده کرد. اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی دارای کیفیت های متفاوت اند و در مواردی هم برخی از این اطلاعات مورد تردید واقع می شوند، ولی باید اذعان کرد که بیشتر اطلاعات در این نوع گزارش ها بر پایه واقعیت ها قرار دارند. صورت های مالی بر پایه اصول حسابداری تهیه می شوند و کمتر موردی مشاهده می شود که اطلاعات بر پایه حدس و گمان (پیش بینی ها) قرار گرفته باشند. آنها حسابرسی شده اند. (مؤسسه های حسابرسی آن ها را تأیید کرده اند)،‌ با توجه به این که یک تحلیل گر همیشه در مورد کیفیت اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی آزمون های لازم به عمل می آورد، این اطلاعات را بر پایه کیفیت مورد تصور خود تنظیم می نماید. بنابراین برای تعیین ارزش شرکت شاید معقول این باشد که کارها را با بررسی صورت های مالی آغاز کرد.با تابان خرد همراه باشید…

در صورت های مالی دو گروه از اطلاعات (اعداد) به صورت خلاصه ارائه می شوند: ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و سود خالص. ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام آخرین سطر ترازنامه و سود خالص آخرین سطر صورت سود و زیان را تشکیل می دهند. با توجه به مطالب ارائه شده، روش تعیین ارزش شرکت به این شکل است:

ارزش اضافی + ارزش واقعی (مبنا) = ارزش شرکت

یعنی، یک تحلیل گر برای انجام دادن محاسبه بر پایه اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی نخست یک مبنای واقعی در نظر می گیرد (کارها را از آنجا آغاز می کند) و سپس محاسبه ها را ادامه می دهد تا عدد متعلق به ارزش اضافی یا ارزش مازاد را که بر این مبنا قرار ندارد، به دست آورد. امکان دارد او ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام را مبنا قرار دهد (به عنوان ارزش واقعی به حساب آورد) که در نتیجه رابطه زیر را تشکیل خواهد داد:

ارزش اضافی (ارزش مازاد) + ارزش مبنا = ارزش شرکت

در اینجا، تحلیل گر کار خود را با ارزش دفتری آغاز کرده است ولی او به این واقعیت توجه می کند که ارزش دفتری نمی تواند یک معیار کامل باشد. ازاین رو او درصدد محاسبه ارزش اضافی (ارزش مازاد) برمی آید. در اجرای این روش او در گام بعد نسبت تلویحی (واقعی) قیمت به ارزش دفتری را محاسبه می کند (یعنی محاسبه ضریبی از ارزش دفتری  که می تواند ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت را تعیین کند). آن گاه مسیر محاسبه بدان جا می انجامد که باید ارزش شرکت را به گونه ای محاسبه کرد که بر پایه ارزش دفتری قرار ندارد.

ارزش اضافی (ارزش مازاد) + سودهای خالص = ارزش شرکت

در چنین حالتی، کار تحلیل گر با سود خالص آغاز می شود و عدد متعلق به ارزش اضافی (ارزش مازاد) باعث می شود که بتوان نسبت قیمت به سود خالص را محاسبه کرد (همان نسبتی از سود خالص که مؤید ارزش حقوق صاحبان سهام است). در هر دو حالت، تحلیل گر کار خود را اطلاعات مبتنی بر واقعیت ها آغاز می کند (یعنی اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی) و سپس اطلاعات مبتنی بر حدس و گمان را به آن اضافه می-کند (اطلاعاتی که بر پایه پیش بینی ها و سوداگری یا سفته بازی قرار دارند)

تحلیل گر برای این که بتواند به اطلاعات مبتنی بر حدس و گمان نظم بدهد، اقدام به تجزیه و تحلیل صورت-های مالی می نماید و درصدد برمی آید اطلاعات مبتنی بر واقعیت ها (مربوط به ارزش اضافی یا ارزش مازاد) را از اطلاعات مبتنی بر حدس و گمان (مبتنی بر پیش بینی ها یا حدس و گمان ها) متمایز نماید.

0 پاسخ به "تعیین ارزش واقعی شرکت بر مبنای اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی"

ارسال یک پیغام

 
خيابان مطهری- خيابان کوه نور- بن بست دوم- پلاک 16- کدپستی: 1587634811
86043101-5 (21)
88550896

مجوز ها و گواهی نامه ها

logo-samandehi
۱۳۹۵ - کلیه حقوق متعلق به شرکت تابان خرد است
X