منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

تعیین ارزش اقلام تشکیل دهنده ترازنامه بر اساس اصول پذیرفته شده حسابداری

صورت های مالی – قسمت دوم

در ایالات متحده اصول پذیرفته شده حسابداری برای تعیین ارزش اقلام تشکیل دهنده ترازنامه مقررات زیر اعمال می شوند. اقلامی که ارزش دفتری آنها را به قیمتی نزدیک به قیمت بازار مشخص می شوند اعلام می نمائیم (از این دیدگاه به موارد استثناء که یادآور می شویم، توجه نمائید).با تابان خرد همراه باشید…

شکل-های-صورت-مالی-قسمت-دوم-تابان-خرد-1

دارایی ها

 

وجوه نقد و معادل نقد (ارزش بازار)

وجوه نقد و معادل نقد را (پول های سرمایه گذاری شده در اوراق بهادار کوتاه مدت که در مدت زمانی کمتر از ۹۰ روز سررسید می شوند) به مبلغ هایی برابر با ارزش بازار ثبت و گزارش می کنند.

سرمایه گذاری های کوتاه مدت و اوراق بهادار آماده فروش (ارزش بازار)

سرمایه گذاری های کوتاه مدت (سپرده های کوتاه مدت و با بهره، اوراق تجاری کوتاه مدت و سهامی را که شرکت خریدار برای دوره کوتاه مدت نگه می دارد) بر اساس قیمت بازار ثبت و گزارش می شوند. مورد استثناء اوراق بهادار بلند مدتی است که شرکت آن ها را تا سررسید نگه می دارد، ولی شرکت، ناگهان تصمیم می گیرد که آنها را در طبقه دیگری قرار دهد که از نظر سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند زیرا زودتر از موعد مقرر سررسید می شوند.

حساب های دریافتنی (مشابه ارزش بازار)

حساب های دریافتنی را به مبلغی برابر با وجوه نقدی که انتظار می رود وصول شوند (یعنی مبلغ اسمی مندرج در سند منهای تخفیف یا درصدی که انتظار می رود وصول نشود، به سبب برگشت از فروش یا سوخت شدن مطالبات) ثبت و گزارش می شوند. اگر حسابدار نتواند تخفیف را به روش عینی (بدون سونگری) محاسبه (برآورد) نماید، این اقلام به ارزش بازار ثبت و گزارش خواهند شد و اگر برای محاسبه (برآورد) تخفیف به گونه ای سونگری شود، مبلغی که در سندها گزارش می شود (ارزش دفتری) عددی متفاوت از ارزش بازار خواهد شد.

موجودی کالا (اقل بهای تمام شده یا بازار)

موجودی کالا را به بهای تمام شده (مبلغ پرداختی از بابت خرید) ثبت و گزارش می کنند. ولی اگر ارزش بازار این اقلام از ارزش دفتری کمتر شود، طبق قاعده اقل بهای تمام شده یا بازار آنها را به قیمت بازار گزارش می-کنند. بهای تمام شده (هزینه تاریخی) بر اساس فرض مربوط به جریان کالا تعیین می شود. در اجرای روش اولین صادره از اولین وارد (FIFO) هنگام تهیه ترازنامه ارزش موجودی کالا بر اساس آخرین قیمت های خرید، گزارش می شوند و بهای تمام شده موجودی هایی که در زمان های جلوتر خریداری شده اند در صورت سود و زیان به حساب بهای تمام شده موجودی هایی که رفته منظور می شوند. در اجرای روش اولین صادره از آخرین وارد (LIFO)‌ ارزش اقلام ارائه شده در ترازنامه بر اساس اقلامی که در زمان های دورتر خریداری شده اند، گزارش می شوند و آخرین خریدها را در بهای تمام شده کالای فروش رفته ارائه می کنند. ازاین رو، در دوره ای از زمان که قیمت کالا در بازار رو به افزایش است،‌ ارزش موجودی کالای ارائه شده در ترازنامه، بر اساس روش اولین صادره از اولین وارده  (FIFO) از روش اولین صادره از آخرین وارده (LIFO)‌ کمتر خواهد شد، ولی بهای تمام شده کالای فروش رفته بیشتر و سود گزارش شده کمتر خواهد شد. اگر سایر عوامل ثابت بمانند، در اجرای اولین صادره از اولین وارده (FIFO) در مقایسه با روش اولین صادره از آخرین وارده (LIFO)‌ نسبت قیمت به ارزش دفتر بیشتر می شود.

دارایی های ثابت (بهای تمام شده)

در ترازنامه ارزش دارایی های ثابت را به بهای تمام شده یا هزینه تاریخی گزارش می کنند، یعنی مبلغی را که شرکت برای خرید آنها پرداخته است منهای استهلاک انباشته. اگر ارزش بازار این دارایی ها از بهای تمام شده مستهلک شده کمتر شود، ارزش این دارایی ها را کاهش می دهند (آنها را به ارزش بازار گزارش می کنند) و هزینه ناشی از کاهش ارزش را به عنوان هزینه دوره منظور می نمایند. در ایالات متحده هیچ گاه در ارزش دارایی های ثابت تجدید نظر نمی شود تا ارزش آنها افزایش یابد و به ارزش بازار برسند.

دارایی های نامشهود ثبت شده (بهای تمام شده)

در ترازنامه دارایی های نامشهود (حق انتشار، حق اختراع و سایر حقوق معنوی خریداری شده) را به بهای تمام شده گزارش می کنند و سپس با توجه به عمر مفید هر یک از این دارایی ها یا کاهش ارزش آنها را (یعنی ارزش بازار آنها به کمتر از ارزش دفتری برسد) مستهلک می نمایند.

سرقفلی (بهای تمام شده)

سرقفلی برابر است با تفاوت قیمت خرید شرکت خریداری شده و ارزش بازار خالص دارائی های خریداری شده. طبق استاندارد شماره ۱۴۲ از هیأت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) در ۲۰۰۱ اگر چنین به نظر برسد که ارزش سرقفلی کاهش یافته است و این کاهش ارزش منظور شود، در آن صورت سرقفلی به بهای تمام شده گزارش می شود و مستهلک نمی گردد.

سایر دارایی های نامشهود (ثبت نشده)

هیچ گاه دارایی های مانند نام و نشان تجاری،‌ دانش تخصصی که در سایه تحقیق به دست آمده و دارایی های ناشی از بازاریابی و روابط صمیمی با عرضه کنندگان مواد اولیه ثبت و گزارش نمی شوند.

 


جهت مطالعه قسمت اول این متن اینجـــــــــــا  کلیک کنید


 

0 پاسخ به "تعیین ارزش اقلام تشکیل دهنده ترازنامه بر اساس اصول پذیرفته شده حسابداری"

ارسال یک پیغام

 
خيابان مطهری- خيابان کوه نور- بن بست دوم- پلاک 16- کدپستی: 1587634811
86043101-5 (21)
88550896

مجوز ها و گواهی نامه ها

logo-samandehi
۱۳۹۵ - کلیه حقوق متعلق به شرکت تابان خرد است
X