منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

تجزیه و تحلیل صورت های مالی: چگونه یک شرکت را زیر ذره بین ببرید؟!

صورت های مالی نخستین اطلاعاتی هستند که شرکت ها درباره خود منتشر می کنند و سرمایه گذاران نخستین استفاده کننده از صورت های مالی هستند. شرکت ها در پی دستیابی به سرمایه متعلق به سرمایه گذاران هستند و از همین دیدگاه صورت های مالی تهیه می کنند تا به آنان کمک شود درباره سرمایه گذاری ها تصمیم بگیرند.با تابان خرد همراه باشید…

 

از صورت های مالی چه چیزی انتظار می رود:

سرمایه گذاران انتظار دارند شرکت ها بر ارزش آنچه سرمایه گذاری می کنند بیفزاید (بازده بیش از مبلغ سرمایه گذاری شده، شود) و از دیدگاه صورت های مالی را مطالعه می کنند تا توانایی شرکت را مورد ارزیابی قرار دهند. دولت ها برای سیاست گذاری (از نظر اقتصادی و اجتماعی)‌ صورت های مالی را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند. تدوین کنندگان مقررات مانند نهادهای فعال و ناظر بر مقررات ضد انحصاری با هدف اعمال کنترل بر شرکت ها صورت های مالی را مورد توجه قرار می دهند: کارکنان برای آماده شدن جهت مذاکره (چانه زدن بر سر نرخ دستمزد با نمایندگان کارفرمایان) صورت های مالی را مورد بررسی قرار می دهند. مدیران ارشد با بررسی صورت های مالی عملکرد مدیران رده پایین را مورد ارزیابی قرار می دهند. دادگاه ها و شاهدان در دادگاه (آنان که در زمینه های خاص تخصص دارند) با مطالعه صورت های مالی برای برآورد خسارت و ادعاهای مطرح در دادگاه (دادخواهی ها) باید صورت های مالی را به صورتی دقیق بررسی نمایند. هر گروه از این استفاده کنندگان از صورت های مالی باید گزارش های ارائه شده را درک کند. هر گروه باید از نقاط ضعف صورت های مالی ارائه شده آگاه شود. (ببیند چه اطلاعاتی ارائه شده و چه اطلاعاتی ارائه نشده اند). بدون تردید هر گروه باید بداند در کجا باید به سراغ اطلاعات مهم برود. مقصود از تجزیه و تحلیل صورت های مالی روشی است برای کشف یا استخراج اطلاعات مورد نیاز جهت پاسخ دادن به پرسش هایی که درباره یک شرکت مطرح اند.

چگونه-یک-شرکت-را-زیر-ذره-بین-ببرید-تابان-خرد-2

چه کسانی در کانون توجه قرار دارند:

در تجزیه و تحلیل صورت های مالی همواره سرمایه گذاران در کانون توجه قرار دارند. در سیستم های اقتصادی بازار محور (سیستم های اقتصادی آزاد) ساختار بیشتر شرکت ها به گونه ای شالوده ریزی می شود که پول سازی و برای سرمایه گذاران “ارزش” ایجاد کنند. بنابراین، هنگام تجزیه و تحلیل صورت های مالی تمام توجه به سهامداران معطوف می شود. صورت های مالی در مجموع عمومی سالانه، به صورت رسمی، به سهامداران ارائه می شوند و عدد متعلق به سود خالص مهم ترین عددی است که در صورت سود و زیان محاسبه و به سهامداران (مالکان شرکت) ارائه می شود. از سوی دیگر، در ترازنامه ارزش دفتری سهام اعلام (و به سهامداران ارائه) می شود. بیشتر تجزیه و تحلیل های انجام شده در صورت های مالی مخصوص سهامداران، برای دیگران هم اهمیت دارد. سهامدار همواره نگران سودآوری است. ولی قانون گذاران، نهادهای دولتی، عرضه کنندگان مواد اولیه، شرکت های رقیب و کارکنان به سودآوری شرکت توجه خاص می نمایند (نگران سودآوری شرکت هستند). سهامداران و آنان که در اوراق قرضه شرکت سرمایه گذاری کرده اند نگران ریسک پذیری شرکت هستند. بدیهی است که عرضه کنندگان مواد اولیه به شرکت و کارکنان از این قانون مستثنا نیستند. شکایت های مطرح در دادگاه ها در مورد اوراق بهادار که نیاز به شهادت یا اظهارنظر کارشناسانه دارند با مسئله جبران خسارت (یا زیان) سرمایه گذاران روبه رو هستند.

سرمایه گذاران با خرید سهام یا اوراق قرضه در یک شرکت سرمایه گذاری می کنند. تمام توجه آنان معطوف به مبلغی است که پرداخت می کنند (یعنی ارزش سهام یا اوراق قرضه). هنگامی که در یک تجزیه و تحلیل بیشتر توجه به موضوع تعیین ارزش اقلام (داده های ارائه شده در صورت های مالی) معطوف می شود، نوع عمل را “تجزیه و تحلیل اصولی” می نامند. اگر مسأله سهام یا اوراق قرضه مطرح باشد، نوع عمل را تجزیه و تحلیل اوراق بهادار می نامند.

 

صورت های مالی: قرار دادن شرکت زیر ذره بین

یکی از پیش شرط های پیش بینی این است که تحلیل گر بتواند “عوامل اقتصادی” را درک کند. ولی باید درصدد شناسایی راهی برآمد تا این عوامل را به معیارهایی تبدیل شوند که به ایجاد ارزش بینجامند. تحلیل گر باید به این واقعیت ها توجه کند (بتواند آنها را درک کند). محصول شرکت، میزان رقابت در آن صنعت و توان شرکت در نوآوری (تولید و عرضه محصولات جدید). همچنین او باید بتواند این دانش یا آگاهی را به شیوه ای تفسیر کند که منجر به ایجاد ارزش شود. اغلب “عوامل اقتصادی” را به صورت معیارهای کیفی بیان می کنند. دیدگاه هایی ابراز می شود، ولی به گونه ای نیستند که بتوان آن ها را به دلار تبدیل کرد، (به صورت عدد و رقم بیان کرد). تحلیل گر باید به این واقعیت توجه کند که شرکت دارای “قدرت بازار” است، ولی آیا این قدرت برحسب عدد و رقم چقدر است؟ تحلیل گر صورت های مالی به این واقعیت توجه می کند که شرکت “به وسیله رقیبان تهدید می شود.” ولی او چگونه می تواند این پدیده را به عدد و رقم نشان دهد؟

در صورت های مالی عدد (مبلغ دلاری) گزارش می شود. در صورت های مالی “عوامل اقتصادی” به صورت مبلغ های دلاری ارائه می شوند، مانند دارائی ها،‌ سود ناخالص،‌ جریان های نقدی و سود خالص و از این رو، تحلیل گر با تجزیه و تحلیل صورت مالی درصدد برمی آید شرکت را تجزیه و تحلیل کند. او از مجرای عددهای ارائه شده در صورت های مالی به اثرهای ناشی از قدرت بازار پی می برد (آنها را درک می کند.) تحلیل گر مالی با بررسی نتیجه های حاصل از صورت های مالی درصدد برمی آید پایداری یا تداوم مزیت رقابتی را مورد ارزیابی قرار دهد. در تجزیه و تحلیل صورت های مالی این گزارش ها را به گونه ای تنظیم و ارائه می کنند که این ویژگی به صورتی چشمگیر نمایان شوند.

تحلیل گر با بررسی صورت های مالی، شرکت ها را زیر ذره بین قرار می دهد. ولی، اغلب صورت های مالی تصویری نه چندان روشن (تا حدی مخدوش) ارائه می کنند. تحلیل گر صورت های مالی با تنظیم “لنز”‌(شیوه قرار دادن ذره بین) می کوشد این تصویر را روشن تر (شفاف تر)‌ کند. هر جا محاسبات سیستم حسابداری دچار لغزش شود، تحلیل گر اقدامات اصلاحی به عمل می آورد و در هر کجا تصویر ارائه شده از صورت های مالی کامل نباشد، تحلیل گر با ارائه اطلاعات مکمل آنها را کامل می نماید. تحلیل گر باید بداند صورت های مالی چه می-گویند و چه چیزهایی را مسکوت می گذارند. او باید بتواند یک سیستم حسابداری خوب را از سیستم حسابداری بد تمیز دهد.

0 پاسخ به "تجزیه و تحلیل صورت های مالی: چگونه یک شرکت را زیر ذره بین ببرید؟!"

ارسال یک پیغام

 
خيابان مطهری- خيابان کوه نور- بن بست دوم- پلاک 16- کدپستی: 1587634811
86043101-5 (21)
88550896

مجوز ها و گواهی نامه ها

logo-samandehi
۱۳۹۵ - کلیه حقوق متعلق به شرکت تابان خرد است
X